Hlavní menu

Přihlášení

Přihlašovací jméno / e-mail + heslo
Zapomněli jste heslo? Nechte si heslo zaslat na e-mail. Pokud nemáte přístupové údaje a jste členem Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, kontaktujte správce serveru.

Sídlo Cechu:
SEKRETARIÁT

informační centrum

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR

AUTORIZOVANÁ PROFESNÍ ORGANIZACE

Učňovská 1 (1.patro)
190 00 Praha 9
tel:     266 106 572 
mob.: 777 02 04 03

e-mail: info@cmlt.cz

www: www.CMLT.cz 

zastávka "Spojovací" -

budova SOŠ Jarov

Registrace vedená :

Městský soud Praha, spisová značka L 12982

Ič: 266 02 032

Dič: CZ26602032

 

GPS souřadnice:

N-50°5'30.22"

E-14°30'1.572" 

 

Správce serveru:
T-Centrum.CZ, a.s.
www.tradecentrum.cz
tradecentrum@t-centrum.cz
Tel./fax: +420 267 132 417
Jste zde: Hlavní stránkaZprávy od Partnerů cechuCHEĎÁCI pokořili vrchol slovinského Triglavu

CHEĎÁCI pokořili vrchol slovinského Triglavu

2.9.2008 - Společnost CHEDO, spol. s r. o. Uherské Hradiště ve dnech od 31.7. do 3.8.2008 uspořádala pro své obchodní partnery a zaměstnance zájezd, jehož cílem bylo dosažení vrcholu nejvyšší hory Slovinska Triglav (2864 m n.m.).

www.chedo.cz

Po dlouhodobé fyzické a technické přípravě a po několika zrušených termínech odjezdu, z důvodu špatného počasí, dne 31.7. v dopoledních hodinách vyrazila kolona aut, s 15-ti člennou posádkou, směr Slovinsko. V podvečer jsme dorazili do Národního Triglavského parku do doliny Krma, kde bylo na Kovinarské koči dohodnuté ubytování a která nám zároveň posloužila i jako základní tábor. Tady jsme se rovněž setkali s našim horským vůdcem Bojanem a Sonjou zástupkyní slovinské partnerské společenosti Helios. Po vydatné večeři, nabalení batohů a přípravy věcí potřebných pro pobyt v horách se brzy ulehlo ke spánku, plni očekávání dnů příštích.

 

Ráno, ještě za šera, nás nad vrcholky hor přivítala čistě modrá obloha a mírný opar v údolí. Za chvíli začalo skály osvětlovat vycházející slunce a vytvářelo nezapomenutelnou scenerii, což bylo samozřejmě důvodem k pořízení několika fotografických záběrů. Po rychlé snídani a krátkém přejezdu auty, jsme obtěžkání batohy vyrazili z nadmořské výšky 944 m směr Triglavský dom 2515 m. V první části cesty se šlo převážně listnatým lesem, který byl postupně nahrazován klečí až k Pastýřskému stanu, pastevecká koliba, ve výšce 1763 m n. m. Tady byla krátká přestávka s občerstvením z vlastních zásob, které přišla všem vhod. Dále jsme pokračovali již terénem bez vyšší souvislé vegetace až na hranici, kde bylo pouze kamení a skály. Tady začínala poslední část cesty před dosažením Triglavského domu na Kredarici, které se velmi výstižně říká Kalvárie. Přes neodbytnost slunečních paprsků, zvyšujícího se stoupání a váhy batohů celá skupina kolem poledne dorazila na Triglavský dom, kde bylo objednané ubytování. Původně byl v plánu po delší přestávce výstup na vrchol Triglavu, ale bohužel po 15 hod. se přihnala bouřka a donutila nás odložit výstup na druhý den ráno.

Noc ve společné ložnici proběhla bez komplikací a ráno jsme již v 5.30 spěchali k oknům čekajíce výhled na azurově modrou oblohu, ale bohužel opak byl pravdou. Po krátkém váhání, konzultacích s meteorology náš horský vůdce Bojan rozhodl JDEME! Nasadili jsme si přilby, nasoukali se do horolezeckých úvazků a vyrazili. Na chvíli se rozestoupili mračna a ukázal se nám masiv Triglavu v celé své kráse a majestátnosti, bohužel ne nadlouho. Ocelové klíny a lano nás studili do rukou a po počátečních nejistých krocích jsme svižným tempem dorazili na Malý Triglav, kde po krátkém zadechnutí jsme pokračovali úzkým hřebenem podél zábradlí z ocelového lana k hlavnímu vrcholu Triglavu. Cestou jsme potkávali ostatní turisty, kteří již byli na vrcholu a vraceli se zpět, což nám trochu komplikovalo cestu. Aljaževa stolpu symbolu Triglavu jsme dosáhli v 8.05 hod. Po přípitku, nezbytném focení, křtu a obdržení osvědčení o dosažení vrcholu jsme začali sestupovat zpět na Kredaricu.

V 10 hod. jsme byli zpět na Triglavském domě hodili jsme si na záda batohy a pokračovali v sestupu stejnou cestou zpět dolů k výchozími bodu (Dolina Krma). Trochu ve spěchu, protože z vedlejšího údolí na nás vykukovali bouřkové mraky, i s nezbytnou zvukovou kulisou, které si to nakonec rozmyslely a šly jinou cestou a my mohli v poklidu s krátkými přestávkami sejít až k autům, kde jsme byli asi v 15.30 hod.

Celý den byl zakončen posezením u večeře, tradičního slovinského jídla Jota, a u dobrého českého piva, moravského vína a slovácké slivovice.

 

Poslední den se celá výprava přesunula do Bledu a po projížďce na lodičkách po jezeře, prohlídce ostrova s

kostelíkem, koupáním a následným nákupem dárků, pokračovala v cestě domů.

I když nám nebylo umožněno přes oblaka vidět z vrcholu Triglavu okolní vrcholky Julských alp byli všichni účastníci, i přes otlačená záda a bolavé nohy, velmi spokojeni a společně se těšíme na další expedici.

 

 

 

 

Miroslav Hrabec

CHEDO, spol. s r.o.

Cech malířů a lakýrníků ČR - Stavinohová Šárka, 2.9.2008, 08:57

zpět | nahoru