Hlavní menu

Přihlášení

Přihlašovací jméno / e-mail + heslo
Zapomněli jste heslo? Nechte si heslo zaslat na e-mail. Pokud nemáte přístupové údaje a jste členem Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, kontaktujte správce serveru.

Sídlo Cechu:
SEKRETARIÁT - CMLT ČR

informační centrum

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR

AUTORIZOVANÁ PROFESNÍ ORGANIZACE

Učňovská 1 (1.patro)
190 00 Praha 9
tel:     266 106 572 
mob.: 777 02 04 03

e-mail: info@CMLT.cz

www: www.CMLT.cz 

zastávka "Spojovací" -

budova SOŠ Jarov

Registrace vedená :

Městský soud Praha, spisová značka L 12982

Ič: 266 02 032

Dič: CZ26602032

 

GPS souřadnice:

N-50°5'30.22"

E-14°30'1.572" 

 

Správce serveru:
T-Centrum.CZ, a.s.
www.tradecentrum.cz
tradecentrum@t-centrum.cz
Tel./fax: +420 267 132 417
Jste zde: Hlavní stránkaAktuality - zde zobrazit všechny článkyCaparol Clean Concept, to jsou dlouhodobě čisté fasády se zárukou!

Caparol Clean Concept, to jsou dlouhodobě čisté fasády se zárukou!

7.12.2020 -

                                                                            

Budov, jejichž fasádu hyzdí špína, přibývá. Některé jsou zelené, jiné šedivé, další černají. Jsou to nemocné fasády, napadené řasami a plísněmi. Všechny tyto špinavé fasády spojuje nevhodná povrchová úprava a zanedbaná údržba. Je ovšem nutné si uvědomit, že to není jen problém esteticky nepřijatelného vzhledu! Špinavá fasáda představuje hned několik dalších rizik. Intenzivní výskyt plísní na povrchu fasády totiž představuje také zdravotní riziko. Je hrozbou především pro alergické osoby, protože plísně, respektive jejich spory, se okny při větrání dostávají do bytů.

Dalším rizikem špinavé fasády je postupná degradace povrchové vrstvy. Agresivní prostředí v místech výskytu řas a plísní silně rozrušuje povrchové vrstvy. Dochází k poškození omítky, přes kterou se dostává vlhkost do výztužové základní vrstvy, která je touto vlhkostí ničena. Postupně pak dochází k větším škodám a následně k významně větším investicím do sanace systému. Někdy se musí dokonce přistoupit i k celkové opravě fasády a instalaci nového ETICS! Je také třeba zmínit, že u budov s napadenou fasádou musíme počítat s degradací hodnoty samotné nemovitosti.

Přítomnost řas, hub a plísní je v našem životním prostředí stejně věčné téma, jako boj s nimi. Jedná se o organismy s obrovskou životní energií a schopnostmi. Plísně při nepříznivých podmínkách dokáží podstatně omezit až zastavit své životní funkce, a v okamžiku zlepšení životních podmínek se jako zázrakem opět probudí k životu. V přírodě hrají svou nezastupitelnou roli, ale v našich příbytcích škodí. Je to nejen proto, že mikroorganismy svou přirozenou činností výrazně omezují životnost našich staveb, ale i proto, že tyto mikroorganismy škodí lidskému zdraví.

Plíseň se zpravidla usazuje tam, kde má příznivé podmínky k životu, především dostatek vlhkosti a vhodnou potravu. Na fasádách se plísně proto usazují více na severních stranách, na stěnách v přímé blízkosti vegetace, obecně všude tam, kde stěna hůře vysychá. Zateplené stěny jsou k usazování plísní náchylnější, protože nejsou tolik vyhřívány masivní zdí a mají v zimním období nižší teplotu.

Stejně tak je důležitým faktorem i materiál povrchu. K bezesporu nejrozšířenějším omítkám v minulosti patřily disperzní omítky. A to pro svou dobrou zpracovatelnost, širokou možnost barevnosti a necitlivost na změny teplot při zpracování. Jednou z vlastností, o níž se příliš nemluví, je jejich chemicky neutrální charakter - pH 5,8 až 6,9. Tento fakt však v praxi znamená, že přirozená ochrana proti uchycení plísní a mikroorganismů je poměrně nízká. Někteří výrobci omítek se tuto nevýhodu snažili zmírnit přídavkem protiplísňové přísady. Kromě výrazně navýšené ceny, ale toto opatření k velkému zlepšení nevedlo. V trvale vlhkém prostředí totiž povrch disperzních omítek mírně měkne, a proto je uchycení plísní a mikroorganismů poměrně snadné.

Fasádu je třeba sanovat odborně

Sanace je možná pouze tehdy, je-li zaplísněná pouze povrchová vrstva a spodní vrstvy vnějších kontaktních zateplovacích systémů jsou neporušeny. V takovém případě bychom pouze přikryli problém, který by ve spodních vrstvách dále doutnal a jednoho dne by vám přivodil spoustu vrásek. V případě celkového poškození je nutné celý ETICS odstranit a nahradit. Prvním krokem tedy vždy musí být odborná inspekce, na základě které bude navržen vhodný postup sanace s ohledem na stav fasády a místní podmínky.

Tlakové mytí nestačí

Na trhu je řada firem, které nabízejí tlakové mytí, řešení, které na první pohled vypadá ideálně: je rychlé a levné. Je třeba si ale uvědomit, že to je řešení pouze provizorní. Jak bylo zmíněno, příčinou výskytu řas a plísní jsou vedle zanedbané údržby hlavně nevhodné materiály povrchové vrstvy. Navíc příliš vysoké tlaky při mytí obrušují svrchní vrstvu fasády a tím ji oslabují. Oslabený povrch je pak přímo otevřenou náručí pro nečistoty a spory řas a plísní.

Vybírejte osvědčená řešení

Caparol se problematikou dlouhodobě čistých a intaktních fasád zabývá desítky let. Provádí výzkum a vývoj ve vlastních laboratořích, testuje ve specializovaných testovacích areálech v Ober-Ramstadtu (Německo) a v Pergu (Rakousko). Před nedávnem také Caparol realizoval výzkumný projekt ve spolupráci s ČV UT a VŠCHT v České republice.

Na základě těchto zkušeností vyvinul Caparol Clean Concept. Ten staví na zmíněných rozsáhlých výzkumech a testování, ale také na zkušenostech z realizací v Česku, na Slovensku a v dalších zemích, kde Caparol působí.

Kultivace plísní v rámci výzkumného projektu

Testovací centrum Caparol v Pergu (Rakousko) X stav po 5 letech

   X    

Caparol Clean Concept je systémové řešení

Caparol Clean Concept je systémové řešení, které stojí na jasně daném postupu, počínaje inspekcí objektu, přes návrh sanace pro danou budovu, zapojením certifikovaných realizačních firem, až po vystavení záruky přímo od Caparolu. Pro tento program Caparol vybral vlajkové fasádní barvy, Muresko, CarboSol a ThermoSan NQG. Každá z těchto prémiových fasádních barev nabízí unikátní vlastnosti a je špičkově vybavená pro boj s biologickým zatížením. Ať už jde o technologii SilaCryl v případě Mureska, technologii karbonových vláken v případě CarboSolu, nebo technologii NQG (Nano-Quarz-Gitter) ThermoSanu, tedy zasíťovaných nano-křemenných částic, které tvoří kompaktní minerální třírozměrnou tvrdou strukturu pro špínu odpuzující a rychleschnoucí fasády. Všechny tři barvy jsou silikonové, jsou tedy prodyšné pro vodní páry, ale nepropustné pro vodu v kapalném skupenství, mají tvrdý povrch, na kterém neulpívají nečistoty a rychle schnou.

Jak na sanaci?

Nejprve je nutné mechanicky odstranit samotné znečištění. Plísně by měly být odstraňovány pouze za mokra. Na fasády lze použít tlakovou vodu. Odstraněním viditelných částí ale práce nekončí, protože plísně jsou často prorostlé i do podkladu. Proto je třeba podklad nechat vyschnout a ošetřit prostředkem pro odstraňování plísní, ověřeným bezoplachovým prostředkem Capatox. Vyschlá plíseň totiž ochotně nasákne vodu a s ní i účinnou látku. Nicméně, fasádu nestačí jen umýt a ošetřit prostředkem pro odstraňování plísní. Na fasádě totiž i nadále zůstávají drobné poruchy a stávající povrchová úprava již prokázala, že svými vlastnostmi není schopná vzdorovat dalšímu znečištění. Sanaci fasády je proto nutné dokončit novým nátěrem, který zajistí scelení povrchu a nabídne po fyzikální i chemické stránce adekvátní ochranu proti usazování nečistot. Nejprve je nutné použít příslušnou penetraci a následně nanést dvě vrstvy fasádní barvy, dle použitého sytému, Mureska, CarboSolu nebo ThermoSanu NQG.

Jak získat záruku od Caparolu?

Kontaktujte naše projektové manažery nebo obchodní zástupce, kontakty najdete na našich stránkách. Rádi vám vše potřebné vysvětlí. Zástupce Caparolu se pak přijde podívat na váš dům, vysvětlí vám další postup a připraví dokumentaci. Schválí dům pro konkrétní sanační systém Standard, Solid nebo Premium, včetně podmínek, které musí být pro udělení záruky splněny. Doporučí vám některé z Caparolem certifikovaných firem, oprávněných tuto odbornou sanaci provést. Vámi vybraná certifikovaná realizační firma pak odborně fasádu sanuje a povede o tom požadovanou dokumentaci. Na závěr spolu s certifikovanou realizační firmou předáte dokumentaci obchodnímu zástupci Caparol, který vše zkontroluje a v případě splnění podmínek vystaví záruční list. Souhrnnou informaci o tom, jak postupovat najdete na našich stránkách www.caparol.cz/ccc.

Nenechte budovy, které máte ve své správě trpět a chátrat, nevystavujte jejich obyvatele zdravotním rizikům, jednejte včas s péčí řádného hospodáře. Kontaktujte naše obchodní zástupce, kteří vám nabídnou potřebné poradenství a pomohou vám, aby vaše budovy byly opět krásné, funkční a zdravé. Spolehněte se na firmu s tradicí od roku 1895, na firmu, kterou stále vlastní a řídí potomci zakladatele, spolehněte se na firmu, která klade kvalitu výrobků a spokojenost zákazníka až na první místo. Vyberte si Caparol a vaše fasáda bude podle zvoleného sytému jako nová dalších 8, 10 nebo dokonce 12 let, zaručeně!

Více informací o dalších produktech: https://www.caparol.cz/

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR - Bukáčková H, 7.12.2020, 09:04

zpět | nahoru