Hlavní menu

Přihlášení

Přihlašovací jméno / e-mail + heslo
Zapomněli jste heslo? Nechte si heslo zaslat na e-mail. Pokud nemáte přístupové údaje a jste členem Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, kontaktujte správce serveru.

Sídlo Cechu:
SEKRETARIÁT - CMLT ČR

informační centrum

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR

AUTORIZOVANÁ PROFESNÍ ORGANIZACE

Učňovská 1 (1.patro)
190 00 Praha 9
tel:     266 106 572 
mob.: 777 02 04 03

e-mail: info@CMLT.cz

www: www.CMLT.cz 

zastávka "Spojovací" -

budova SOŠ Jarov

Registrace vedená :

Městský soud Praha, spisová značka L 12982

Ič: 266 02 032

Dič: CZ26602032

 

GPS souřadnice:

N-50°5'30.22"

E-14°30'1.572" 

 

Správce serveru:
T-Centrum.CZ, a.s.
www.tradecentrum.cz
tradecentrum@t-centrum.cz
Tel./fax: +420 267 132 417
O OMITKACH


Omítky plní různé funkce, a to podle toho, kde jsou na stavbě použity. V interiérech vytvářejí rovné a hladké plochy, podklad pod nátěry, tapety, nebo již vytváří vlastní strukturální omítku. Také by měly působit jako regulátor vlhkosti. To znamená, že musí umět vodu ve formě vodní páry v určitém množství ze vzduchu přijímat, pokud v místnosti vlhkost stoupá nad určitou mez, a naopak by ji měly opět vydávat, pokud vlhkost okolí klesne. U vnějších omítek je nejdůležitější zamezení provlhávání zdiva. Následek provlhnutí není jenom snížená tepelná izolace a opticky špatný vzhled, ale hlavně rozrušení samotné omítky a celého zdiva. Vnější omítka musí umět vypouštět vodní páry zevnitř ven (paropropustná) a nesmí nechat pronikat vodu dovnitř (hydrofobní). Dále musí být dostatečně elastická (pružná), aby se dokázala při teplotních rozdílech, roztahovat a smrštovat bez jakýchkoli následků. Omítky dělíme podle druhu použitého pojiva na: .

Minerální omítky - skládají se z písku a minerálního pojiva ( vápna, cementu, sádry ). Za přísady vody dochází v maltě k chemickým reakcím, po jejichž zaschnutí je výsledkem tvrdá omítka. Tyto omítky jsou nejvíce paropropustné a nasákavé vodou. Ochranu proti dešti je potřeba provést ochranným nátěrem.  

Disperzní omítky - mají jako pojivo různé druhy disperzí umělých pryskyřic a podle druhu a množství disperze se rozlišují na vnitřní a venkovní. Tyto omítky se dodávají jako hotové namíchané malty, většinou v plastových kbelících. Mají vynikající pružnost a jsou dokonale hydrofobní. Jsou známé jako strukturální dekorativní omítky. Dodávají se bílé, nebo je lze míchat v libovolných odstínech. Tyto omítky není potřeba přetírat v interiéru ani exteriéru.  

Silikátové omítky - jsou též dodávané jako hotové malty a jejich pojivem je draselné vodní sklo, většinou s malým množstvím umělé pryskyřice. Jsou dobře paropropustné a dobře hydrofobní. Stejně jako disperzní se již nenatírají a dodávají se v odstínech, i když jejich tónovatelnost je podstatně omezená. Používají se též jako strukturální omítky.  

Sanační omítky - tvoří zvláštní skupinu. Jsou to směsi vyrobené takovým způsobem, že při jejich tuhnutí na zdi dochází k vytvoření omítkového systému s vysokou porézností a z toho vyplývající extrémní paropropustností. Používají se na zavlhlé zdivo v exteriéru i interiéru. Fungují tak, že se voda ze zdiva stačí vypařit přes omítku tak rychle, že nestačí na jejím povrchu vytvořit nežádoucí efekty, jako jsou vlhké skvrny, výkvěty solí (sanytr), plísně. Při zpracovávání sanačních omítek je důležité dodržet přesně postup udaný výrobcem, včetně skladby a velikosti jednotlivých vrstev.

 

Zdroj: Pospíšil Václav - Zlín