Hlavní menu

Přihlášení

Přihlašovací jméno / e-mail + heslo
Zapomněli jste heslo? Nechte si heslo zaslat na e-mail. Pokud nemáte přístupové údaje a jste členem Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, kontaktujte správce serveru.

Sídlo Cechu:
SEKRETARIÁT - CMLT ČR

informační centrum

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR

AUTORIZOVANÁ PROFESNÍ ORGANIZACE

Učňovská 1 (1.patro)
190 00 Praha 9
tel:     266 106 572 
mob.: 777 02 04 03

e-mail: info@CMLT.cz

www: www.CMLT.cz 

zastávka "Spojovací" -

budova SOŠ Jarov

Registrace vedená :

Městský soud Praha, spisová značka L 12982

Ič: 266 02 032

Dič: CZ26602032

 

GPS souřadnice:

N-50°5'30.22"

E-14°30'1.572" 

 

Správce serveru:
T-Centrum.CZ, a.s.
www.tradecentrum.cz
tradecentrum@t-centrum.cz
Tel./fax: +420 267 132 417
Jste zde: Hlavní stránkaAktuality - zde zobrazit všechny článkyChcete změnit zdravotní pojišťovnu? Je nejvyšší čas.

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Je nejvyšší čas.

29.3.2016 - Všichni máme ze zákona právo na bezplatnou zdravotní péči, bez ohledu na to, u které zdravotní pojišťovny jsme pojištěni. Pojišťovnu si můžeme svobodně zvolit a také ji v zákonem stanovených termínech změnit. Pokud chcete stihnout nejbližší termín změny, musíte o ni požádat nejpozději do 31. března.

V čem se pojišťovny od sebe liší

Základní zdravotní péče je pro všechny klienty všech sedmi zdravotních pojišťoven stejná a platby za zdravotní výkony jsou pevně určeny úhradovou vyhláškou, pojišťovny si ovšem vzájemně konkurují „bonusy a výhodami“, které nabízejí svým klientům. Tyto benefity mají nejčastěji podobu preventivních programů, protože je v zájmu pojišťoven mít zdravé klienty, kteří budou čerpat lékařskou péči co nejméně.


Seznam zdravotních pojišťoven

Kód Název zdravotní pojišťovny Zkratka
111 Všeobecná zdravotní pojišťovna VZP
201 Vojenská zdravotní pojišťovna VoZP
205 Česká průmyslová zdravotní pojišťovna ČPZP
207 Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví OZP
209 Zaměstnanecká pojišťovna Škoda ZPŠ
211 Zaměstnanecká pojišťovna Ministerstva vnitra ZPMV
213 Revírní bratrská pokladna RBP


Proč měnit zdravotní pojišťovnu

Každý občan si může svobodně zvolit pojišťovnu, u které chce být zdravotně pojištěn. Pouze novorozenci jsou automaticky pojištěni u zdravotní pojišťovny matky.

Nejčastějším důvodem ke změně pojišťovny bývá situace, kdy klient chce být v péči lékaře nebo zařízení, se kterým nemá jeho dosavadní zdravotní pojišťovna smlouvu. Dalším lákadlem jsou pak právě již zmiňované benefity pro klienty. Než se jimi necháte přesvědčit, vždy si zjistěte, zda váš ošetřující lékař má se zdravotní pojišťovnou, ke které chcete přejít, uzavřenou smlouvu.


 

Kdy změnit zdravotní pojišťovnu

Zdravotní pojišťovnu můžete změnit maximálně jednou ročně, a to v zákonem stanovených termínech. Od roku 2016 jsou možné termíny dva, a to 1. leden a 1. červenec. O změnu zdravotní pojišťovny je však třeba požádat minimálně 3 měsíce předem, tzn. k 30. září a k 31. březnu.


Jak změnit zdravotní pojišťovnu

Chcete-li změnit pojišťovnu, musíte se osobně vypravit na pobočku pojišťovny, u které se chcete zaregistrovat. Síť poboček např. Všeobecné zdravotní pojišťovny je velmi hustá, u pojišťoven s méně klienty možná budete muset cestovat trochu dále. Na pobočce pak vyplníte registrační formulář a samotný přechod již vyřídí pojišťovna. K registraci si nezapomeňte přinést občanský průkaz.

Osoby, za které hradí pojistné stát, předkládají také potvrzení prokazující nárok na zařazení do příslušné kategorie (dítě, student, penzista) a osoby samostatně výdělečně činné ještě potvrzení o výši záloh hrazených předchozí zdravotní pojišťovně. Poštou vám pak přijde zdravotní průkaz (kartička pojištěnce). Při nejbližší návštěvě také musíte o změně zdravotní pojišťovny informovat svého lékaře.


Rozhodněte se raději v klidu

Zdravotní pojišťovny někdy dělají „nábor klientů“ v obchodních centrech nebo na ulici. Podobné nabídky s sebou ale vždy nesou riziko nepřesných informací podaných „náborářem“ (většinou brigádníkem či brigádnicí) i riziko, že se pod tlakem nerozhodnete správně. Pokud uvažujete o změně, je dobré si nabídku vyslechnout, doma pak zjistit podrobnosti na webových stránkách zdravotní pojišťovny (nebo se optat telefonicky či na pobočce) a hlavně si ověřit, že všichni klíčoví lékaři, jež navštěvujete, mají s danou pojišťovnou uzavřenou smlouvu.

Základní typy benefitů poskytované zdravotními pojišťovnami (příspěvky a slevy)

Typ benefitu Příklady
Očkování Očkování nad povinný rámec, proti chřipce, papilomaviru, rotaviru, meningitidě, encefalitidě, rakovině děložního čípku
Pohybové a regenerační aktivity Zdravotní cvičení a rehabilitace, dětské tábory a ozdravné pobyty, plavecké kurzy pro děti
Těhotenství Screening, kurzy, pomůcky pro novorozence, účast otce u porodu
Oční Sleva na brýle, kontaktní čočky, vyšetření
Zubní Příspěvek na dentální hygienu, rovnátka pro děti
Prevence Dermatoskopie, prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, prevence rakoviny prsu, vyšetření děložního hrdla, vitamíny
Dárci Poukazy na lázeňský pobyt, vitamíny, ocenění dárců

 

„Bonbonky“ mezi benefity zdravotních pojišťoven (příspěvky a slevy)

Benefit Poskytovatel
Psychologická péče VZP, VoZP
Příspěvky nemocným s diabetem, celiakií, lupénkou VZP, VoZP, ZPMV (ne diabetes), OZP, ZPŠ a RBP (jen celiakie)
Odvykání kouření VZP, VoZP, OZP, ZPŠ, RBP (jen muži)
Anorexie a bulimie u dětí VZP
Sportovní prohlídka VoZP, ČZP, OZP, ZPŠ, ZPMV, RBP (některé ZP jen pro děti)
Laserová operace očí ČZP
Dětská přilba OZP
Nadstandardní zubní materiály ZPŠ
Onkologie – paruka ZPŠ, RBP
Dětská obezita ZPMV
Erektilní dysfunkce RBP

https://www.dtest.cz/clanek-4990/chcete-zmenit-zdravotni-pojistovnu-je-nejvyssi-cas?&utm_source=novinky160328&utm_medium=email&e_id=302732&a_id=2434 

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR - Navrátilová, 29.3.2016, 09:13

zpět | nahoru