Setkání s primátorem Brna Romanem Onderkou
6.5.2011 - Brněnský primátor pan Roman Onderka se setkal se zástupci cechu v pondělí 18.4.2011 v salonku primátora Brna. Setkání se zúčastnili také zástupci škol SŠ polytechnická, Brno, Jílová a OU a PrŠ Brno Lomená.
Setkání s primátorem Brna Romanem Onderkou
Brněnský primátor pan Roman Onderka se setkal se zástupci cechu v pondělí 18.4.2011 v salonku primátora Brna. Setkání se zúčastnili také zástupci škol SŠ polytechnická, Brno, Jílová a OU a PrŠ Brno Lomená.
Na setkání se řešila především problematika učňovského školství, ale také se zde vyzdvihla obnova památek v Brně, propojení památkářů s řemeslníky – jejich zručnost a zrekonstruování sálu.
Pan primátor slíbil, že udělá exkurzi pro učně OU.
Malířským a lakýrnickým řemeslem na různé úrovni se v naší republice podle odhadů živí asi 15 – 20 tisíc řemeslníků. Cech spolupracuje s různými institucemi například Hospodářskou komorou ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a dalšími, účastní se také celoevropských soutěží kvality.
Cech malířů a lakýrníků zahájil svoji novodobou činnost v roce 2003. Navázal tím ale na bohatou tradici. Malíři a štítaři pražských měst založili bratrstvo již roku 1348. Karel IV. jim udělil výsady jako spolucechu „malířů duchovních“ a „malířů štítů“. Malíři do svého cechu postupně přibrali sklenáře, knihvazače, řezbáře, pergameníky, zlatotepce, iluminátory a další. Jako svého patrona uctívali sv. Lukáše s malířskými atributy. Roku 1595 císař Rudolf II. vydal důležitý majestát, v němž nařídil, že malíři nemají být nadále považováni za řemeslníky, ale za umělce.
Při setkání byla vztyčena cechovní korouhev a pan primátor byl požádán o zápis do "Pamětní knihy cechu".
Na závěr nechyběl přípitek, při kterém zástupci cechu poděkovali panu primátorovi.








Foto Iva Ondráčková - www.vlastnicestou.estranky.cz
Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR - Topolančino, 6.5.2011, 09:52
zpět | nahoru