Hlavní menu

Přihlášení

Přihlašovací jméno / e-mail + heslo
Zapomněli jste heslo? Nechte si heslo zaslat na e-mail. Pokud nemáte přístupové údaje a jste členem Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, kontaktujte správce serveru.

Sídlo Cechu:
SEKRETARIÁT - CMLT ČR

informační centrum

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR

AUTORIZOVANÁ PROFESNÍ ORGANIZACE

Učňovská 1 (1.patro)
190 00 Praha 9
tel:     266 106 572 
mob.: 777 02 04 03

e-mail: info@CMLT.cz

www: www.CMLT.cz 

zastávka "Spojovací" -

budova SOŠ Jarov

Registrace vedená :

Městský soud Praha, spisová značka L 12982

Ič: 266 02 032

Dič: CZ26602032

 

GPS souřadnice:

N-50°5'30.22"

E-14°30'1.572" 

 

Správce serveru:
T-Centrum.CZ, a.s.
www.tradecentrum.cz
tradecentrum@t-centrum.cz
Tel./fax: +420 267 132 417
Jste zde: Hlavní stránkaČlánky / InformacePodvodní řemeslníci. Stížností je dvojnásobek

Podvodní řemeslníci. Stížností je dvojnásobek

7.10.2014 -

Podvodní řemeslníci. Stížností je dvojnásobek

Pan Jiří z Mělníka našetřil na rekonstrukci domu, kterou jeho rodina plánovala řadu let. Najal si řemeslníka a zaplatil zálohu. Po několika urgencích řemeslník práci neudělal a zálohu také nevrátil. Jiří po čase zjistil, že zedník podobně vyběhl i s jinými zákazníky. Navíc později vyšlo najevo, že řemeslník čelí několika exekucím.

Podobné zkušenosti nejsou podle mluvčí Exekutorské komory ČR Petry Báčové výjimkou. „Exekuce zapříčiněné neuhrazenými závazky z obchodních vztahů tvoří až 30 procent všech řízení. Z toho významná část se týká subjektů řemeslné činnosti," uvedla.

Stejné poznatky má i Česká obchodní inspekce. „Na zedníky, lakýrníky a topenáře dostáváme tisíce stížností ročně. Oproti běžnému standardu minulých let v poslední době je počet těchto stížností dvojnásobný," přiblížil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Proč k takovému nárůstu dochází, však nedokázal vysvětlit.

Podle exekutorů by ale stačilo věnovat krátký čas na prověření živnostníka a mnoho lidí by si pak mohlo ušetřit nervy s vymáháním takto tracených peněz. Báčová například upozornila na případ ženy z Prahy, která si najala řemeslníka, jenž ale po vyplacení zálohy žádnou práci neudělal a peníze také nevrátil. 
V té době ovšem řemeslník čelil řadě exekucí, což mělo být jasným signálem, že podepisovat s ním smlouvu na provedení jakékoliv činnosti není dobré. Stačilo jen nahlédnout do Centrální evidence exekucí. Živnostník v současné době čelí 31 exekucím.

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček ovšem nabádá, že ne na všechny řemeslníky je nutné hledět jako na zloděje. „V Česku je 850 tisíc osob samostatně výdělečně činných, z toho je několik tisíc řemeslníků. Samozřejmě že se mezi nimi nějací nepoctivci najdou," řekl.

Omezit podobné podvody by pomohlo několik opatření. V současné době je velmi jednoduché získat živnostenský list. „Řeknu příklad. Čalouník je živnost volná, takže bez jakýchkoliv zkušeností se můžete během několika hodin stát čalouníkem. To není úplně správné. Čalouník by měl být přeřazen do živností řemeslných," přiblížil.

Záruka poctivosti

Svou úlohu by měly sehrát 
i cechy. Asociace by ráda zprovoznila velkou elektronickou platformu, v níž budou zaneseni všichni řemeslníci sdružení v některém z cechů. Členství v nich by pak mělo být zárukou poctivosti řemeslníka.

Exekutoři si všimli, že podvody mají v poslední době jiný základ než v minulosti. Zatímco v 90. letech se řemeslníci dostávali do exekučního řízení kvůli druhotné platební neschopnosti, v tomto tisíciletí se jedná spíše o cílené podvodné jednání. Podvedený zákazník pak může potkat svého řemeslníka, který jezdí v luxusním voze, ale exekutoři mu jej nemohou zabrat, protože jej nevlastní. „České exekuční právo totiž stojí na principu, že zajistit lze pouze majetek, který dlužník formálně vlastní. Naopak v USA je podstatné, zda se dlužník chová k danému majetku jako k sobě vlastnímu. Účelové převody na příbuzné nebo známé jsou tak irelevantní," vysvětlil člen prezidia Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

 

 

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR - Topolančino, 7.10.2014, 13:00

zpět | nahoru