Hlavní menu

Přihlášení

Přihlašovací jméno / e-mail + heslo
Zapomněli jste heslo? Nechte si heslo zaslat na e-mail. Pokud nemáte přístupové údaje a jste členem Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, kontaktujte správce serveru.

Sídlo Cechu:
SEKRETARIÁT - CMLT ČR

informační centrum

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR

AUTORIZOVANÁ PROFESNÍ ORGANIZACE

Učňovská 1 (1.patro)
190 00 Praha 9
tel:     266 106 572 
mob.: 777 02 04 03

e-mail: info@CMLT.cz

www: www.CMLT.cz 

zastávka "Spojovací" -

budova SOŠ Jarov

Registrace vedená :

Městský soud Praha, spisová značka L 12982

Ič: 266 02 032

Dič: CZ26602032

 

GPS souřadnice:

N-50°5'30.22"

E-14°30'1.572" 

 

Správce serveru:
T-Centrum.CZ, a.s.
www.tradecentrum.cz
tradecentrum@t-centrum.cz
Tel./fax: +420 267 132 417
Jste zde: Hlavní stránkaČlánky / InformaceNa živnostníky nahlíží mnozí naprosto chybně

Na živnostníky nahlíží mnozí naprosto chybně

8.1.2015 - Je tomu téměř rok, co nabyly účinnosti zákony představující největší legislativní změny v soukromém právu za posledních dvacet let - nový občanský zákoník a nový zákon o obchodních korporacích. Jak hodnotí jejich dosavadní dopady malí a střední podnikatelé spolu s živnostníky?

 

  Firmy trápí nejasný výklad občanského zákoníku

 

Je tomu téměř rok, co nabyly účinnosti zákony představující největší legislativní změny v soukromém právu za posledních dvacet let - nový občanský zákoník a nový zákon o obchodních korporacích. Jak hodnotí jejich dosavadní dopady malí a střední podnikatelé spolu s živnostníky?

"Dojmy jsou zatím velmi rozporuplné. Mnoho věcí se sice zjednodušilo, zároveň je tam ale k nalezení hodně much. Zásadním problémem je nejednotný výklad řady ustanovení," uvádí Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

HN: Jaké jsou podle vás zatím nejvýraznější dopady rekodifikace soukromého práva na podnikatelský sektor?

Za pozitivní považuji zjednodušení procesu zakládání společností, konkrétně třeba u společností s ručením omezeným. To má zajisté dobrý vliv na celkové podnikatelské prostředí. Naopak negativně vnímám například náležitosti spojené s výkonem notářů, notářských zápisů, valných hromad a podobně - je tam mnoho otazníků a zmatků, samy soudy to vyhodnocují velmi rozporuplně. Dochází tak v praxi k situacím, kdy soud rozhodne pro firmu nějak a tatáž firma, která má dceřinou společnost, to přes ni opět pošle ve stejném znění a tentýž soud rozhodne opačně. Je zřejmé, že se ve výkladu neorientují ani soudci, což rozhodně není dobře. Různé instituty a různé zainteresované osoby si ustanovení vykládají po svém.

Vinu nedávám tolik chybně napsanému zákonu, ale tomu, že došlo k podcenění příprav. Objevilo se najednou obrovské množství změn, na které nebyli lidé dostatečně vyškoleni, a to ani ti, kteří o tom mají u soudů rozhodovat.

Seriózní vyhodnocení rekodifikace se nicméně nedá provádět po jednom roce, ale po třech čtyřech letech fungování. Nemá ani smysl řešit, co bylo dobře a špatně. Nedomyšlené změny se potřebují předělat, ale nedomnívám se, že by byla rozumná další strategická změna a přepracování celého zákoníku.

Celý článek naleznete zde:

http://archiv.ihned.cz/c1-63237180-firmy-trapi-nejasny-vyklad-obcanskeho-zakoniku

 

 

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR - Topolančino, 8.1.2015, 15:25

zpět | nahoru