Hlavní menu

Přihlášení

Přihlašovací jméno / e-mail + heslo
Zapomněli jste heslo? Nechte si heslo zaslat na e-mail. Pokud nemáte přístupové údaje a jste členem Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, kontaktujte správce serveru.

Sídlo Cechu:
SEKRETARIÁT - CMLT ČR

informační centrum

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR

AUTORIZOVANÁ PROFESNÍ ORGANIZACE

Učňovská 1 (1.patro)
190 00 Praha 9
tel:     266 106 572 
mob.: 777 02 04 03

e-mail: info@CMLT.cz

www: www.CMLT.cz 

zastávka "Spojovací" -

budova SOŠ Jarov

Registrace vedená :

Městský soud Praha, spisová značka L 12982

Ič: 266 02 032

Dič: CZ26602032

 

GPS souřadnice:

N-50°5'30.22"

E-14°30'1.572" 

 

Správce serveru:
T-Centrum.CZ, a.s.
www.tradecentrum.cz
tradecentrum@t-centrum.cz
Tel./fax: +420 267 132 417
Jste zde: Hlavní stránkaTechnické informaceÚčinky barev
 ÚČINKY BAREV

Pro základní orientaci nám postačí obecně vědět, že:

     Teplé barvy působí na psychiku vesele, lehce, povzbudivě, že rozšiřují a oživují místnost a jsou proto zvláště vhodné do pracoven, jídelen a dětských pokojů.

     Studené barvy vedou spíše k pasivitě, ale vyhovují všem, kdo mají rádi čisté, jasné a svěří prostředí. Prostor s jejich použitím rozšíří a barva jakoby ustoupila do pozadí. Používají se zejména v kuchyních, koupelnách a pracovnách .

     Tmavé odstíny barev uklidňují. Působí noblesně a věcně, ale ohraničují a zužují prostor. Nejlépe sluší velkým místnostem a rozlehlým reprezentačním prostorům.

Co vyzařují jednotlivé barvy?

žlutá - je barvou radosti, důvěry, štěstí a přátelství. Barva slunce, která podporuje schopnost se učit. Dává inspiraci, zlepšuje paměť a mozkovou činnost. Přináší do života lehkost, výšku, volnost, aktivitu a komunikaci.

modrá - jistota, klid, uvolnění, odpočinek, hloubka a věrnost. Tyto atributy připsali lidé syté modři. Tlumí a přináší dobrou náladu, uklidnění, vnitřní mír a pokoj. Tmavě modré indigo v sobě spojuje energii šesti barev duhy. Aniž by dráždilo, hřeje a povzbuzuje náš organismus, proto je to barva vyhledávaná starými a nemocnými lidmi.

červená - láska, oheň a krev – to je červená! Stimuluje, dodává energii, sílu a vůli, podporuje smělost v rozhodování. Aktivita, teplo, láska, síla, činorodost, rozvoj, ale také egoismus. Není vhodná pro lidi psychicky vznětlivé a podrážděné.

zelená - nový život spojený s jarem a probouzející se přírodou. Znamená uklidnění. Vyrovnává  emoce. Přináší harmonii. Je to barva svázaná s nadějí, regenerací, přežitím a bezpečím. Jistota, klid, ticho, neutralita, solidnost, tradice, ochrana, růst – to všechno s námi vyvádí zelená.

fialová - má stejné účinky jako modrá a indigo. Vede nás do nitra, je to barva vnitřní harmonie. Koncentrace, bezpečí, meditace, tíha, uzavřenost. Leonardo da Vinci, kterého můžeme mezi znalci barev označit za velikána, tvrdil, že fialová sklíčka v oknech katedrál mnohonásobně zvyšují meditační a spirituální účinky.

oranžová - tuto barvu obecně považujeme za barvu mládí. Dodává vitalitu, pocit radosti a štěstí. Přináší optimismus a pomáhá zvládnout emoce. Tak jako všechny teplé barvy je všeobecně povzbuzující, včetně  trávení a chuti k jídlu.  Člověku přináší schopnost aktivní komunikace, slunce, teplo, smyslnost.

citronová - tónina žluté s příměsí zelené, pro niž platí všechny  výše uvedené atributy obou barev. Tato vyhraněnější forma primární barvy přináší do našeho každodenního života ještě větší svěžest, než samotná žlutá. A také bezstarostnost, bdělost, radost a touhu poznávat vše nové.

lila, růžová - teplé odstíny narůžovělých a světlounce fialových květů, jichž nacházíme hojnost v přírodě, patří mezi stimulanty životních funkcí člověka. Z fialové barvy si přinášejí vnitřní harmonii a z červené energii. Jenom nejsou tak egoistické a na rozdíl od sytě fialové jsou lehčí. Ticho, teplo, srdečnost a něha – tak je vnímají lidé.

světle modrá - je barvou nebe. Symbolika lehkosti oblaků se přenáší do myšlenek, aby se mohly roztoulat do romantických  dálek. Světlý odstín základní barvy modré inspiruje člověka ke snění a k touze po čistotě. 

šedivá - vzniká částečnou absorpcí všech barev. Šedá vyvolává neutrální dojem, proto ji vyhledávají lidé nedůvěřiví, neschopní se rozhodnout.  Lidé, kteří na sebe nechtějí upoutávat pozornost. Neutrální barva nerušící pozadí – to je  ticho, všednost a absolutní klid.

hnědá - barva země a hlíny. Dává pocit stability,  jistoty a sepětí se zemí a přírodou. Charakterizuje přizpůsobivost, nutnost, realitu. Je to barva vázanosti a závislosti. Člověk, který oblibuje hnědou je ryzí materialista.

bílá - zář světla, syntéza všech barev. Symbolizuje čistotu těla a duše i ledový chlad. Přináší světlo, lehkost, čistotu ale také prázdnotu. Nicneříkající barva, ale jen na pohled. Když si nejsme jisti, kterou barvu zvolit, volbou bílé nemůžeme udělat chybu.

černá - tíha, tma, přitažlivost. Je to barva  nabitá emocemi, vzdorem a protestem. Je opakem bílé - neodráží žádné světlo. Je to absolutno!

Víme, že barvy výrazně ovlivňují optické vnímání rozměrů - tmavá zužuje, světlá rozšiřuje.

Tmavý strop tedy místnost opticky sníží, světlé zdi ji jakoby zvětší. Do jednotlivých místností bychom navíc měli volit barvy podle účelu místnosti. Ne každá místnost může být reprezentativní a ne každé je dopřáno být prostornou.

Pomoci si můžeme geometrickými vzory.

Např. prostor se zvýší, pokud budou po stěnách svislé pruhy. Čím jsou výraznější, tím bude místnost vypadat vyšší. Vodorovné pruhy na podlaze místnost prodlouží a příčné na zadní stěně ji rozšíří a sníží. Naopak jsou-li na podlaze, opticky místnost působí jako širší a kratší.

Geometrické vzory působí čistě a moderně, zvláště v kombinaci s barvami podobného účinku. Ale stěny musí být dokonale rovné a přesné. Nerovnosti se mohou schovat jen při nepravidelném vzorku. Také není dobré kombinovat příliš mnoho geometrických vzorů.

 

Zdroj: Pospíšil Václav - Zlín