Hlavní menu

Přihlášení

Přihlašovací jméno / e-mail + heslo
Zapomněli jste heslo? Nechte si heslo zaslat na e-mail. Pokud nemáte přístupové údaje a jste členem Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, kontaktujte správce serveru.

Sídlo Cechu:
SEKRETARIÁT - CMLT ČR

informační centrum

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR

AUTORIZOVANÁ PROFESNÍ ORGANIZACE

Učňovská 1 (1.patro)
190 00 Praha 9
tel:     266 106 572 
mob.: 777 02 04 03

e-mail: info@CMLT.cz

www: www.CMLT.cz 

zastávka "Spojovací" -

budova SOŠ Jarov

Registrace vedená :

Městský soud Praha, spisová značka L 12982

Ič: 266 02 032

Dič: CZ26602032

 

GPS souřadnice:

N-50°5'30.22"

E-14°30'1.572" 

 

Správce serveru:
T-Centrum.CZ, a.s.
www.tradecentrum.cz
tradecentrum@t-centrum.cz
Tel./fax: +420 267 132 417
Jste zde: Hlavní stránkaTechnické informaceCo dělat po povodních
CO DĚLAT PO POVODNÍCH

Jak postupovat při vysoušení vlhkého zdiva

Poruchy zdiva se mohou vyskytovat nejen u zaplavených staveb, ale v důsledku dočasného zvýšení hladiny spodní vody i u neizolovaných objektů v nezaplaveném okolí. Při opadávání povodně se bude hladina spodní vody v postižených oblastech postupně snižovat. Povodní zamokřené zdivo zůstane ale zcela jistě ještě po dosti dlouhou dobu vlhké, přestože se může na povrchu záhy jevit jako suché. Uvnitř zdiva však bude stále ještě vysoký obsah vlhkosti.
Základním a samozřejmým krokem je odstranění naplavenin (bahna a podobně) jak z interiéru, tak i z vnějšku objektu. Pro usnadnění odparu vody je důležité intenzívní větrání objektu, které má několik zásad:
-  zachováváme dostatečně velký větrací prostor mezi zdí a nábytkem (hrozí riziko plesnivění organických materiálů - dřeva, pojiv malířských hlinek apod.),
-  místnosti větráme průvanem nebo i nuceně, to znamená ventilátory (i v noci, kdy je povrch zdiva zpravidla teplejší než vzduch, což vysoušení podporuje),
-  za chladného počasí kromě větrání i přitápíme.

Odstraňování omítek
Vedle výše uvedených základních opatření je dále v odůvodněných případech možno uvažovat o odstranění zamokřených omítek, nebo neprodyšných obkladů jak vnějších, tak i vnitřních a tím podpořit odpar vody ze zdiva.

Vážné poškození izolace
-  Objekt měl izolaci proti zemní vlhkosti (opět budeme předpokládat izolaci z asfaltových nátěrů). V tomto případě postačí po řádném očištění trhlinu zaplnit PROFI tmelem a dále nanést přes trhlinu nový asfaltový nátěr a to vše po předchozí penetraci. Stejné opatření platí i pro vodorovné konstrukce, podlahy. Jako asfaltový nátěr je vhodný opět Gumoasfalt SA 12.
-  Objekt měl izolaci proti srážkové vodě. I v tomto případě je potřebné po předchozím očištění zjistit, zda došlo k poškození asfaltovaného pásu. V případě zjištění trhlin lze dle jejich velikosti provést úpravu zaplněním větších trhlin PROFI tmelem a menší trhliny zatřít pomocí Gumoasfaltu SA 12. V případě většího množství trhlin je možné provést nalepení nového asfaltovaného pásu - nalepit záplatu. Stejné opatření platí i pro vodorovné konstrukce, podlahy.
-  Objekt měl izolaci proti tlakové vodě, nachází se pod hladinou podzemní vody. V tomto případě se musí při zjištěných trhlinách zajistit odborná firma k provedení nové izolace.

Plísně na zdivu
Záplavová voda zanesla na stěny značné množství spor, které mají na vlhkých zdech ideální prostředí pro růst. Za těchto podmínek je možné za jeden až dva týdny na stěnách očekávat již vzrostlé kolonie plísní.

Jak je odstranit?
V první řadě důkladně odstraníme starý nátěr dříve, než se objeví viditelný nárůst plísní. Tím se pro plísně sníží množství živné půdy, samotná omítka totiž, vzhledem ke svým přirozeným vlastnostem, není pro růst plísní tak vhodná jako malířská hlinka. Poté by mělo následovat nejen akutní, ale i preventivní ošetření stěny. Pro okamžité odstranění se dají použít běžné prostředky na bázi chlornanu (např. Savo). Mají okamžitý a silný účinek, který je ovšem spojen s rozkladem aktivní látky, která přestane působit během několika dnů. Při povodních na Moravě byl často používán antibakteriální a proti plísňový přípravek Biostat, jehož preventivní účinky mohou zabránit vzniku plísní až po dobu jednoho roku. Pak je dobré celou akci opakovat. (více v článku Jak na plísně )

Okna, dveře a rámy
Jsou-li okna a rámy v pořádku a neplesnivěly, není nutné je rovnou vyměnit. Po vyschnutí a deratizaci stačí ošetřit dřevo novým ochranným nátěrem - starý nátěr před tím opálíme. Tuto částečnou repasi oken je dobré svěřit odborníkům. Pokud povrchová úprava oken nebyla vodou poničena, stačí pouze dezinfikovat dřevo i kovové části a ošetřit panty olejem. S rozhodnutím o výměně či repasi oken je dobré počkat až po vyschnutí zdiva a rámů, které se mohou vlivem vlhkosti a následnému vysychání "pohnout", vzpříčit, popraskat a stát se nefunkční. Dveřní rámy bývají většinou kovové, stačí tedy po umytí obnovit nátěr.

Obnova omítek a výmalba
O uvedení zdí do původní podoby rozhoduje voda. Pokud není zeď suchá, není v žádném případě možné obnovovat ani omítky, ani malovat. Před vlastní obnovou zdí a malováním je rozhodně vhodné poradit se s odborníkem.

Podlahy
Podlahy byly pod vodou nejdéle. Veškeré krytiny je nutno vydezinfikovat, v 98% případů je ovšem tato úprava zbytečná, protože podlahy jsou napadeny plísní a je nutné je vyhodit. Situace v každém případě vyžaduje kompletní vytrhání dřevěných podlah. Pokud nejsou například parkety kompletně napadeny plísní, existuje šance, že zdravé dřevo použijeme jako doplňující matriál nové podlahy.

Bílá technika
V prvé řadě je nutné si uvědomit, že nábytek, či jiné zařizovací předměty nepřišly do kontaktu s čistou vodou. Problém není možné zredukovat pouze na otázku odstranění vlhkosti. Záplavová voda přicházela nejen z koryt řek, ale i z kanálů či septiků. Proto také při odstraňování naplavenin byly přijímány a někde dosud stále panují nejpřísnější hygienická opatření. Z tohoto důvodu se nedoporučuje dále užívat bílou techniku k uchovávání či zpracování potravin. Pokud vůbec elektrospotřebiče zázrakem přežily a dá se uvažovat o jejich dalším používání, je nutné po rozebrání veškeré objemy a plochy včetně součástí několikrát kompletně vydezinfikovat (viz ochrana proti plísním). Onemocnění, jejichž výskyt hrozí, jsou natolik nebezpečná a zdraví poškozující, že se nevyplatí riskovat. Pro zhodnocení celé situace v konkrétních specifických případech doporučujeme konzultaci s místní hygienickou stanicí.

Čalouněný nábytek
Většina nábytku určeného pro interiér není vybavena ochrannou vrstvou chránící proti vlhkosti či vodě. Pokud však některá část nábytku, zvláště z masivního, lakovaného tvrdého dřeva zůstává funkční, doporučuje se použít pouze jeho dřevěné či kovové části. Čalounění, které nezplesnivělo a podařilo se ho vyčistit, pod látkou ve výplni s největší pravděpodobností ukrývá usazené nečistoty, zvláště bakterie. Ty jsou schopny přežívat i několik let. Pokud je v postižené rodině malé dítě, není již vůbec na místě uvažovat o opětovném používání čalouněného nábytku.

 

Zdroj: Pospíšil Václav - Zlín